
Комплексни счетоводни
услуги за български и
международни контрагенти.
Ако нямате икономическо или юридическо образование, тази секция е разработена специално за Вас, за да улесни както съвместната ни работа, така и Вашите бъдещи планове, с цел предпазване от скъпо струващи грешки и вредни практики, дори и да не сте наши потенциални клиенти. В нея ние ще се стремим, без претенция за изчерпателност на изложението да заострим вашето внимание, да провокираме любознателността Ви и да подпомогнем Вашето самоусъвършенстване.
Избора на правна форма е от съществено значение за водене на бизнес. От правната форма до голяма степен зависи най-вече данъчното облагане. Също така правната форма е от значение при привличане на средства, когато това е необходимо за реализиране на вашия бизнес план. От правната форма зависят и съответните разходи при създаване, и администриране на вашето предприятие. Не на последно място, от правната форма зависи степента на отговорност за поетите задължения и чие имущество ги покрива. Българското търговско законодателство е предвидило следните правни форми за осъществяване на стопанска дейност:
Този основен въпрос стои пред всички предприемачи стартиращи бизнес. На първо място Вие трябва да се съобразите със законовите изисквания по минимално изискуем капитал за регистрация, за избраната от Вас правна форма под която ще водите търговските си дела. На второ място, следва да съобразите размера на капитала с разходите по учредяване. Според нас той следва да бъде поне равен или по голям от тях, тъй-като те се признават за разход единствено в годината на възникване, а следва и счетоводно да се отразят тогава. В противен случай ако капитала е по малък, автоматично ще се осъществи нарушение на търговския закон още при самото възникване на търговеца. Много начинаещи предприемачи не държат сметка по този въпрос, а и в практиката, когато сте възложили регистрацията на трети страни -недобросъвестни консултанти, такива регистрации се извършват, и след това стартирането е съпроводено с редица проблеми от административно , счетоводно, банково и данъчно естество. На трето място при възможност, старайте се, първоначалния капитал да покрива всички необходими инвестиции планирани, подчертаваме планирани, при началото на дейността. В случай, че имате необходимост от допълнителни разяснения, консултации, или помощ при вашия избор, моля не се колебайте, свържете се с нас.
С отговора на този въпрос ще започнем отзад на пред. Повечето стартиращи предприемачи при планирането на първоначалните разходи се стремят да ги минимизират, което е напълно естествено. За това подхождат с идеята за извършване на определени действия самостоятелно. Да, законодателно и практически няма пречка да извършите регистрация на търговец /правна форма сами, стига да познавате процедурата и детайлите по регистрирането им. В противен случай, при допускане на грешки икономията може да ви доведе до допълнителен разход. Етапите на регистрация стопанските субекти са унифицирани законодателно в процедури, и основно и/или с известни вариации в зависимост от стопанския субект се изразяват в следното:
Този въпрос в практиката възниква при настъпването на редица обстоятелства. Най-вече, при необходимостта от допълнителни капитали за реализиране на проекти. Също така, в резултат на лоши показатели в своята дейност, или други конюнктурни събития може да се достигне до такава необходимост. Видно от текущата нормативна уредба, законодателя е допуснал правни хипотези за осъществяването им. Особено важно е при избор на първоначална регистрация да се допусне такава вероятност, която в последствие, при наложителност, да позволи правната форма да бъде променена, освен ако законодателно не е предвидено такова задължение. При такъв вид обстоятелства следва да се залага на избор, който с минимални административни и финансови ресурси би довел до желания резултат. В случай, че имате въпроси, изпитвате затруднения при избора или имане нужда от анализ на необходимостта от промяна, моля не се колебайте да се свържете с нас незабавно.
Един от основните въпроси които разглеждаме, когато започваме нашето съвместно партньорство, са разходите по осигуряването на собственика/собствениците, които са и едновременно управители в дружеството. При стартиращ бизнес проект в стремеж за оптимизация на разходите първоначално, това е една от основните теми. На първо място следва да отбележим, че този разход има задължителен характер, в случай, че собствениците/управителите не се осигуряват на друго основание, и с известна условност, че не се касае за трето наето лице в качеството му на управител, и не е чуждестранно физическо лице. Собственик/управител е задължен да се осигурява задължително по реда на Кодекса за социално осигуряване (КСО), и по реда на Закона за здравно осигуряване(ЗЗО). В този случай, трябва да се изхожда от парадигмата заложена в основите на общественото осигуряване, че освен задължения за плащане на осигурителни вноски, т.е. генериране на разходи за осигуреното лице, в даден момент, при настъпване на определени условия и/или събития то, лицето става потребител на социална услуга, и като на такъв тези разходи започват да му се връщат/възстановяват. За разлика от платените данъци, които не е предвидено да се възстановяват персонално, при осигурителните плащания има известна персонализация и потребяване на блага от тази персонализация в един бъдещ момент. Тези блага зависят от размера на осигурителната база, а от там и на размера на отчисленията, а като цяло на размера на сумите които ще потребявате периодично в бъдеще. Доколкото законодателят предвижда покриване на пълен обем осигурителни рискове за наетите лица по трудови правоотношения, то той допуска възможности за избор при лицата собственици/управители. Всеки вариант има плюсове и минуси при неговото приемане в зависимост от набелязаните цели. Основните варианти са три:
Да, трябва да водите счетоводна отчетност задължително. Това е регламентирано най-малко в два нормативни акта като изискване. Специалният нормативен акт Закон за счетоводството постановява, че предприятията осъществяват текущото счетоводно отчитане на всички стопански операции, които водят до изменения на имущественото и финансовото им състояние, финансовите резултати от дейността, паричните потоци и собствения капитал, в хронологичен ред. В същия нормативен документ се регламентира кои субекти попадат в неговия обхват и са предприятия. Вторият нормативен документ които въвежда изрично изискване за водене на счетоводна отчетност е Търговският закон, който постановява, че Всеки търговец е длъжен да води счетоводство, в което отразява движението на имуществото на своето предприятие. Това движение се регистрира в хронологичен ред. Хронологичния ред е особено изискване, което налага извода, че още от момента на създаване следва да се води счетоводна отчетност. За да изпълните това ваше текущо и/или бъдещо задължение, моля не се колебайте да се свържете с нас незабавно.
Да успехът на бизнесът Ви е зависим пряко от качеството на счетоводните услуги, които получавате. Какво да разбираме под качество на счетоводните услуги? Стандартизиран критерии, нормативно разписан не съществува, но практиката е наложила, до колкото това е аутсорсната дейност на Вашето предприятие, следните според нас важни показатели: Редовно, и в предвидените от закона срокове подаване на документи пред съответните органи; Законова обоснованост на стопанските операции, които се взимат във счетоводната Ви система; Изграждане на аналитична система, отразяваща най-близко вашите активи и фирмени процеси; Относително бързата обработка на документите Ви, с цел сравнително бързо получаване на синтезирана управленска информация, реално отчитаща технологичното време за това. Видно от казаното, голяма част от качеството на самата услуга зависи от Вас, това е така, защото предполага, че редовно и в пълен обем ще предавате документите Ви за обработка; Ще се запознавате, чрез консултации и активно търсене на информация от ваша страна за законодателни промени касаещи вашата дейност и документооборот. Контролен пункт на тези критерии са извършените от контролните органи производства с минимални и/или независещи от вашето счетоводно обслужване начети и/или недопускането им; Мотивирано излагане, подкрепено с правна основа и надлежно съхранени документи, издържащи оценката на експертизи, в случай на съдебно решаване на спорове между вас и контролните органи.
Този въпрос е стоял винаги пред ръководителите на предприятията. Основна тежест във взимането на решение за това, разбира се, са разходите по счетоводното обслужване на дейността Ви, обема на документооборота, времето и пътя за синтезирането и концентрирането на документите за тяхната обработка с намален риск от пропуски, необходимата справочна и с определено ниво аналитична информация, бързината на нейното предоставяне, и видът под който се предоставя.
Комплексни счетоводни
услуги за български и
международни контрагенти.