Ако нямате икономическо или юридическо образование, тази секция е разработена специално за Вас, за да улесни както съвместната ни работа, така и Вашите бъдещи планове, с цел предпазване от скъпо струващи грешки и вредни практики, дори и да не сте наши потенциални клиенти. В нея ние ще се стремим, без претенция за изчерпателност на изложението да заострим вашето внимание, да провокираме любознателността Ви и да подпомогнем Вашето самоусъвършенстване.
Стартирането на един собствен бизнес, винаги е свързан с големи очаквания за бърза възвращаемост на направените инвестиции. Практиката ни показва, че прохождащите бизнесмени, а и не само, в определен етап от своята практика, предприемат необмислени и високо рискови действия,насочени към повишаване на печалбата без да извършват планиране, или да отчитат въздействието на чути и изкушаващи със своята доходност практики за избягване на данъчно облагане. Навлизайки в дебрите на икономическият живот, дори без да познават термини, процедури или да се запознаят с някой общовалидни законови рамки те изграждат планове за своето развитие. Информираното вземане на решения в управлението на бизнеса, и спазването на някой простички правила, е много важна част от постигането на положителни резултати. Ето и някой от тях:
На първо място Отговорност!
Както в живота на човека има три важни фази на развитие, така и в процеса на развитие на една компания има три основни фази на съществуване. И докато при човека само Великият архитект на Вселената в огромната част от случаите може да предопредели формата на поява на своето най-обично творение надарено с разум и да предначертае неговото развитие, то при фазите на съществуване на една компания - създаване, растеж и ликвидация – всичко може, и трябва да бъде предопределено от Вас. Това означава отговорност във всеки един етап. При създаването Вашата отговорност е в избора на правна форма, и съпътстващата законово определена отговорност на създателя, както на самата компания, така и на Вас като собственик на капитала. При растежа Вие носите отговорност за производствената или търговска стратегии, както и за постигнатите резултати оттях. Носите отговорност за избора на персонал, за неговото привличане, обучение, безопасност при полагането на труда, и неговото запазване, като персонал именно във Вашата фирма. Носите отговорност, както при положителни, така и при отрицателни финансови резултати, които могат да доведат до преустановяване на дейност. В процеса на преустановяване на дейност Вие също имате отговорност, за правилното и законосъобразно ликвидиране на създаденото от Вас предприятие. С две думи, като създатели и управляващи на фирма, вие имате родителска отговорност към нея като към дете.
Парите на фирмата ви не са ваши!
Много действащи бизнесмени в България, по наши наблюдения, разполагат със средствата на фирмата, като със собствени средства. Бъркат оборота с печалбата, и разходват средствата за лични нужди и капризи, или за нуждите на своето семейство. На първо място това води до затруднения във счетоводната отчетност. На второ място като следствие, това води до проблеми с данъчната администрация, които проблеми могат да струват доста скъпо.Трябва да знаете, че парите във фирмената каса или банкова сметка постъпват, и излизат само на определено правно основание, и то срещу съответен документ. Вие можете да се разпореждате с тях за собствени нужди само, ако сте заплатили дължимите за това данъци. Образно изразявайки се, когато посягате към пари на фирмата за собствени нужди, представете си, че взимате закуската или играчката на тригодишно дете, то не може да ви се противопостави, и започва да плаче, а на вас ви се налага да положите големи усилия за да го успокоите.
Само законът ще ви даде свобода!
Колкото и странно да звучи, това е именно така. Обществения живот е регулиран и поместен в правни рамки, които по правило обхващат почти всички сфери, особено бизнес взаимоотношенията. Бъдете сигурни, че започвайки един бизнес в 99.9% от случаите той е облечен в правна регулация, освен ако вашият продукт или услуга не е ноу-хау и сте единствени на пазара.Но, отново бъдете сигурни, че рано или късно продукта или услугата която предлагате ще бъде регулирана. Може да ви се струва, че закона ви пречи да се развивате по пътя който сте избрали, но си давайте ясна сметка, че вие навлизате в нечие друго пространство или засягате нечии друг икономически интерес. Именно законодателството възпрепятства някой по голям, или по нахален, да навлезе във вашето пространство, и дава шанс да се предпази вашия икономически интерес. Извода който се налага от практиката е, че за всяка сделка или операция, която предприемате, трябва да търсите и да се опирате в нейното правно основание.
ДДС - то е на държавата!
Основна максима когато стартирате, или сте порасналидостатъчно, за да подлежите на задължителна регистрация по този закон. Дешифрирайки най-известната и използвана абревиатура, обърнете специално внимание на факта, че става въпрос за данък. Данък може да получава, ползва и контролира в съвременни свят, само държавата. ДДС е така нареченият косвен данък, който заплаща крайния потребител. Запомнете – вие сте трансмисия на събрания от крайния потребител данък, и сте задължени да го предадете на законния му собственик – държавата!!! Системата е така предвидена, че за един или няколко месеца собственика на данъка, не си го прибира от вас, а под формата на кредит ви позволява да оперирате, при това безплатно, със събраните му средства. Бъдете така добри, като сте ползвали нещо което ви е дадено, да го върнете обратно в размер и срок на неговият законен притежател. Не си правете сметка, че можете да задържите този ресурс за вас. Рано или късно, под различна форма ще го върнете на принципала, при това със солени лихви ако закъснеете, или ще си навлечете сериозни проблеми. Данък добавената стойност е основният приходоизточник на държавата, и поради тази причина е най-зорко следен и контролиран, а наказанията за нарушения по прилагането на закона, който го регламентира, са най-сурови. От счетоводна гледна точка, споделяйки безплатно нашият опит, следва да ви информираме, че неправомерното задържане, ползване, и неплащане на ДДС винаги има проявление. Най-често това проявление се изразява в несъответствие между счетоводните наличности, със реалните наличности на материалните запаси, и/или парични средства. На счетоводен терминологичен жаргон това се нарича - избиване. Бъдете сигурни, че присвоеното ДДС винаги ще избие някъде.
Срок за всичко!
От както са измислили календара и часовника, времето се разделя на периоди. За функционирането на всеки бизнес периодите от време, които договаряме, или законодателството ни определя, по повод различни взаимоотношения, са от съществено значение. Неспазването на срок при доставка обикновено води до заплащане на неустойка, а в административните производства, каквото е декларирането, до налагане на санкции. По важните срокове оказващи влияние на административната работа на всеки управител и счетоводител в България са:
Месечни:
- 1 – 10 число – начисляване на заплати за предходен месец, и подаване към НОИ на предоставените през предходен месец болнични листове.
- до14 число – изготвяне и подаване на справка – декларация по ЗДДС в едно с дневници за покупки и продажби за предходен месец и заплащане на дължимия данък, подаване на ИНТРАСТАТ декларации пристигания/изпращания за предходен месец
- до 15 число - заплащане на дължимата авансова вноска, ако такава се дължи, на корпоративен данък
- до 25 число – деклариране и заплащане на дължимите осигурителни вноски, в едно с данъка върху доходите на физическите лица за предходен месец,за наетите, и самоосигуряващи се лица.
Годишни:
- до 28 февруари - подаване на декларация по чл. 14, ал. 1 от ЗМДТ от предприятия при промяна на отчетната стойност на недвижими имоти, настъпила към 31 декември на предходната година
- до 15 март - Подаване на Справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛбез наети по трудови правоотношения, за изплатени доходи на физически лица за предходната година
- до 31 март – подаване на годишна данъчна декларация по Закона за корпоративно подоходно облагане за предходна година
- до 30 април – подаване на годишната данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица и Едноличните търговци
- до 30 юни – публикуване на Годишните финансови отчети в Търговския регистър при Агенция по вписванията.
Съществуват и други предвидени от законодателството срокове в зависимост от вида дейност, достигнат оборот, или други обстоятелства. Във връзка с описаните по-горе срокове трябва да имате предвид, че за изготвянето на обобщената информация от предоставените от Вас първични документи е необходимо технологично време. Ето защо планирайте и обсъждайте сроковете за предаването им с вашата обслужваща фирма за да има необходимия времеви ресурс за обработка.
Отношения и разчети с персонала!
За да успее един човек във някаква сфера, той трябва да притежава лични качества, като квалификация, умения, постоянство, креативност. Но, за да преуспее, трябва да ползва плодовете от принадената стойност на наемен труд. За да бъде ефективен един бизнес, той трябва да разчита на персонала който е нает. В България, законодателно се допуска заплащането да бъде почасово, на половин работен ден – 4 часа, и на пълен работен ден осем часа. Повечето предприемачи, се стараят да използват това за да минимизират разходите си за социални осигуровки. Масовият въпрос при първа среща с нас, е могат ли да назначат персонала на половин работен ден. Да законово е допустимо, но ако реално вашия персонал е зает на пълен работен ден възникват трудности при отчитането на заработеното възнаграждение. Това положение е известно на Данъчната администрация, както и на Инспекция по труда, поради което не е препоръчително.С напредването на технологиите контролните институции имат възможност за мониторинг, анализ и противодействие на тази опция, и то с възможност за налагане на солени глоби.Бъдете коректни с персонала, той е ресурс в който си заслужава да бъде инвестирано. Планирайте инвестиции в повишаване на неговата квалификация. Отнасяйте се с уважение към работника и стимулирайте неговите успехи. Доброто отношение ще ви възвърне стократно направената инвестиция.
Консултирайте вашите действия с адвокат и счетоводител предварително!
Емпирично е доказано, че е по добре, и по евтино, да извършиш превантивен анализ на една стопанска операция, отколкото да търсиш пътища за защита при вече допусната грешка. Подчертаваме, че консултацията трябва да се извърши в два аспекта, счетоводен и юридически. Те са взаимосвързани, но гледната точка е различна. Докато юридическия аспект разглежда облигационните търговски взаимоотношения, счетоводителя разглежда комплексно казуса, като счетоводен запис, и влияние върху дължимите данъци.
Предварително планиране!
Може да е странно, че обръщаме внимание на тази дейност, но ние считаме, че това действие е от изключителна важност по пътя към успеха в бизнеса. В повечето разговори с наши клиенти, говорейки за старта им, констатирахме, че те са започнали дейността си с идеята стихийно, нейното въплъщение чрез реализацията и отново стихийно, взимането на решения относно развитието на дейността си пак стихийно. Оформянето на идеята на старта е ставало на грубо, работили са по метода проба-грешка в движение, липсвали са оценки за детайлите, които в последствие, чрез натрупването на опит се оказват важни, дори от решаващо значение за формирането на бизнеса им.В крайна сметка са констатирали, че практическият опит е учител, който взима скъпо, но за сметка на това обяснява разбираемо. Сблъсък с такава реалност най-често се случва едва на етап привличане на допълнителни средства за бизнеса им и едва тогава се осъзнава важността на планирането. За да ви предпазим от загуби на време и ресурси, горещо Ви препоръчваме да планирате дейността си предварително. Стремете се плана да бъде записан, за да може да сверявате резултатите, или да ги коригирате в случай на необходимост. Ако нямате познания как се прави това, възложете на някого, който може. Да струва пари, да струва време за разработването му, но резултатите се изплащат многократно, най-малкото се предпазвате от реализиране на загуби, в случай че се окаже, че не е трябвало да започвате.
Външни и вътрешни фактори влияещи върху вашия бизнес!
При планирането винаги трябва да държите сметка за това какво би повлияло на вашата бизнес система. Системата ви функционира във среда, и не забравяте никога, че тя е само относително независима. За да се развива трябва да определите кои лостове и механизми могат, ако приложат прекалено усилие да я разцентроват. Те действат както от вън на вътре, и това обикновено по правило са независищи от вас фактори. Или такива срещу които частично или слабо бихте въздействали. Такива фактори са вътрешни и международни икономически и политически отношения, законодателни нормативи и техните изменения, конкуренция, технологични пробиви в различни сфери, и др. Вътрешните фактори, също не следва да се подценяват. Такива са отношенията с персонала и съдружниците, вътрешнофирмени правила и норми, избрана технология, и др. Както се вижда заемайки се с предприемаческадейност, ще ви се налага да отделяте допълнително и непрестанно внимание в много насоки.
Чорбаджията/собственика/ работи повече от работниците.
Трябва да сте готови да приемите този постулат. За вас работния ден може да започва по рано или да завършва по късно, защото нямате фиксирано работно време. Най-малкото ще имате допълнителни ангажименти от административно естество, а освен с организацията на работния процес, ще имате ангажимент и към контрола му.
Организация на вашето фирмено имущество!
Наши клиенти, след достигане на определено имуществено ниво са ни задавали този въпрос. Еднозначна рецепта за това няма. Цели икономически школи са третирали тази тема. Различни решения в определено време за били считани за know how, и в последствие са били отричани. С риск да бъдем възприети като консервативни, но и като привърженици на баланса в цялост, ви съветваме да се придържате към простото четворно еврейско правило за балансирано разпределение на активите: 25% пари в бой, 25% в стока и/или стопански инвентар, 25% в недвижимо имущество, 25% във физическо злато. Тази народност е доказала, че ги разбира тези неща, а защо това е така е една друга тема. Най-важното е да се спазва баланса.
Не бъркайте вашия счетоводител със финансов директор!
Информативно следва да отбележим, че счетоводството отразява настъпили стопански процеси, докато финансите се занимават с планиране и прогнозиране на бъдещи такива. Ръководителите на предприятия използващи изнесени счетоводни услуги, масово се стремят, поради различни причини, да вменят задължения на счетоводителя относно финансите. Планирането и финансовите прогнози са самостоятелно обособена дейност, те са самостоятелна специалност в хода на обучение. Обръщаме на това внимание изрично, защото очакванията на предприемача може да не се покрият с реалността. Услугите касаещи финанси, могат, и обикновено са отделени в портфолиото на счетоводните кантори които ги предлагат, катоса тарифирани самостоятелно. Доколкото това по своята същност е консултация предлагаща варианти за взимане на решение, и/или икономическо поведение, от които можете да се възползвате или да не ги взимате в предвид, не забравяте, че крайното решение и отговорността за резултата е изцяло за ваша сметка.
Ако сте преценили, че маркираните от нас по-горе съображения не са довели до обоснован извод за отказване от предприемаческа дейност, считате , че можете да излезете от зоната си на личен комфорт, и имате амбицията да работите за себе си рискувайки спестяванията си, моля продължете със следващите точки.